0-12 Aylık Bebek Oyuncakları Nasıl Olmalı?

0

Oyunlar ve oyuncaklar bebeğinizi en fazla eğitebileceğiniz araçlardandır. Aslında eğitimin yanı sıra bedensel, zihinsel ve psiko-sosyal gelişimine yardımcı olan en önemli unsurlardandır. El becerisi ve hayal gücü kazandırma, yaratıcılığı geliştirme, beden fonksiyonlarını düzenleme gibi saymakla bitmez faydaları vardır oyunların ve oyuncaların… En ilginci de hayatı deneyerek öğreneceği ilk yerdir oyunlar. Kısacası, bazen farkında olmasanız da bebeğinizle eğlenirken, onu büyük miktarda geliştirmeye devam ediyorsunuz. Bunun için, oyuncaklara gereken özeni göstererek ayları gruplandırdık ve bu ay grubundaki bebeklerimize ideal oyuncakları seçmeye çalıştık.

0-3 aylık bebekler için:

0-3-aylik-oyuncakGenellikle 0-4 ay grubu oyuncakları bebeğin beden gelişimine yardımcı olması açısından egzersiz yaptırma amaçlıdır. Bu oyuncaklar, bebeğin kol, bacak ve vücudunu çalıştırarak fiziksel açıdan gelişimini destekler niteliktedir. Hareketli, renkli ve ses çıkaran nesnelere ilgileri olduğundan dikkatlerini çekebilecek oyuncaklar seçmek gelişimlerine büyük derecede yardımcı olacaktır. Çünkü odaklanma, tanıma ve keşfetme süreçleri yeni başlamaktadır…  CHICCO I-GYM Bebek Egzersiz Oyuncağı veya TODIZOO müzikli kelebek çıngırak bu yaş grubuna tavsiye edilen oyuncaklara örnek teşkil edebilir.

4-6 aylik-oyuncak4-6 aylık bebekler için:
Bu dönemdeki bebek oyuncaklarının el, ayak ve göz uyumunu geliştirme hedefli seçilmesi bebeğin gelişimine yine fayda sağlayacaktır. Bunun için tıpkı bir önceki evredeki gibi sesli ve renkli oyuncaklar ideal olacaktır. Buna ek olarak, bu yaş grubu oyuncaklarının en büyük özelliği tüysüz ve yumuşak olmasıdır. Çünkü bu evrede bebek diş çıkaracağından her şeyi ağzına götürmeye meyillidir. Diş kaşıntısını azaltacak HABA- Kringerling gibi oyuncaklar tercih ederek bu zor zamanlarında bebeğinizi mutlu edebilirsiniz.

6-9 aylık bebekler için:6-9-aylik-oyuncak

Bu dönemlerde kişilik gelişmeye başlar. Bunun için kendisini görmeyi sağlayacak yansıtıcı nitelikle olan oyuncaklar, plastik aynalar bebeğinizin kendisini tanımasında yardımcı olur. Boyut algısının da gelişimi hızlandığından dolayı bu evredeki bebeklere bloklar, Fischer Price renkli halkalar gibi oyuncaklar almanız önerilir. Ayrıca bebeğiniz ile bu bloklar aracılığıyla kule yapmaya çalışarak, bebeğinizin el koordinasyon yeteneğinin gelişmesine yardımcı olursunuz. Yine bu dönemde alacağınız renkli kumaş kitaplar ise bebeğinize gelecekte okuma alışkanlığı kazandırmaya yardımcı olur.

9-12-aylik-oyuncak9-12 aylık bebekler için:

Bu evredeki bebekler daha fazla araştırmacı ve hareketledirler. Bunun için, bu dönemdeki bebekler için seçilecek oyuncaklara ekstra özen gösterilmesi gerekir. Delikli kaplar, kovalar gelişim süreçlerine yardımcı olabilir. Ölçüm yapabileceği yani içerisine su doldurabileceği banyo oyuncakları da bu evredeki bebeklerin ilgilerini çokça çekebilir.

Paylaş.

Yorum Yapın