Kabızlık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0

Sevgili anneler,

Bebeğinizin her gün kaka yapmaması sizi hemen telaşa düşürmesin. Çünkü her bebeğin bağırsaklarının çalışma düzeni ve dışkılama sıklığı farklıdır. Bu normal bebeklerin kendine özgü durumu, nelerle beslendiği ve bebeğin hareket durumu ile alakalıdır.

Bebeğin kabızlık sorunu her zamanki kaka yapma süresinin dışında birkaç gün kaka yapmaması, yaptıysa bile bu sert, koyu kıvamda olması ya da kaka yaparken zorlanması, kaka esnasında kanlı izler olması bebeği sıkıntılı ve huzursuz bir duruma düşüreceği kesindir. Üç günden fazla kaka yapmaması, kanlı izler olması doktora başvurmak için yeterli sebeplerdendir.

Kabızlık nadir şekilde megakolun yani kalın bağırsakta bazı sinir hücrelerinin doğuştan yok olması sebebiyle oluşmuş olabilir. Doğumdan ilk birkaç hafta için bu durum geçerlidir. Bu durumda korkulacak bir şey yoktur.

Bebeklerin emzirme dönemlerinde de kabızlığa pek rastlanmaz.  Çünkü anne sütündeki yağ ve protein dengesi mükemmeldir. Buna rağmen kabızlık çekiliyorsa anne beslenmesine dikkat etmelidir.

Kabızlık bebeğin katı gıdalara başlamasıyla beraber lif yönünden eksik besinler tüketiminin artmasıyla da meydana gelebilir. Diğer yandan yeterli sıvı tüketmeyen bebeklerde, sindirim sistemi besinlerdeki sıvıyı emerek kabızlığa neden olabilir (dehidrasyon).

Yaygın olmayan, ender durumlarda da hipotiroidizm veya metobolizma bozuklukları, gıda zehirlenmeleri ve alerjik hastalıklar da kabızlığa neden olabilir. Buna ilişkin şüpheniz var ise mutlaka doktora danışınız.

Mama ile beslenen bebeklerde kabızlığa ilişkin Milupa, Humana gibi markalı besinler kabızlığı önleyebilir. Doktorunuza başvurarak bilgi alabilirsiniz.

Kabız olan bebeklerde onun rahatlaması için ilk planda yürümüyorsa bacaklarını hareket ettirebilirsiniz. Bunun yanında göbeğine yumuşakça masaj yaparak, göbek deliğinin biraz altına ovalayarak yumuşakça bastırabilirsiniz. 3-4 dakika devam ederek bebeğin rahatlaması sağlanır. Mama ile besleniyorsa doktorunuzdan farklı mama markası tavsiye etmesini isteyebilirsiniz. Soya içeren mamalar buna engel olabilir.

Bebeklerde sıvı tüketimini arttırmalı, iki aylıktan büyükse içme suyuna karıştıracağınız biraz erik suyu onu rahatlatabilir. Normale dönünce kesebilirsiniz.

Katı gıdalarla beslenen bebeklerde lifli gıdaları tercih edilmelidir. Örneğin elma, kayısı, erik gibi… bu gibi gıdalar onun kabız olmasını engelleyeceği gibi bağırsaklarının çalışmasını da sağlayacaktır. Doktorunuzun da tavsiyesi ile bebeğin yaşına göre bu gıdalar belli oranda yedirilerek kabızlığa çözüm bulunabilir.

Kaynak 1 : http://www.milupa.com.tr/bebeginizin-ozel-durumlari/ishal-ve-kabizlik

Kaynak 2 : http://www.anademi.com/makale/bebeklerde-kabizlik-problemi-mid105.htmlbaby-constipation

Paylaş.

Yorum Yapın