Back to Top

Kategoriler

Oto Koltuğu - Ana Kucağı

Oto Koltuğu - Ana Kucağı
Sizin İçin Uygun Olan
Oto Koltuğu - Ana Kucağı Hangisi ?

Oto Koltuğu Satın Alma Rehberi

Oto Koltuğu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Oto koltuğu, bebeğinizin yolculuk esnasında oluşabilecek kaza anında hissedeceği darbeyi en aza indirgeyerek onu korur. Güvenli seyahatlar için oto koltuğunu almak ve her yolculuğunuzda bebeğinizi oto koltuğu ile seyahat ettirmek önemlidir.

Unutmayın ki, bebeğinizin oto koltuğu ile seyahat etmesi, bebeğinizin ağladığı, çok huzursuz olduğu ya da hareketli olduğu durumlarda, sizin de dikkatinizi bozan bir etken olmaktan çıkacaktır. Trafikte hem sizin hem de çocuğunuz için daha güvenli seyahat imkanı tanıyan en önemli araç gereç grubudur oto koltuğudur.

Emniyet kemerleri bebekler ve çocuklar için uygun değil!

Emniyet kemeri, sarsıntıları en aza indirmek ve vücudu sabit tutmak amacı ile kullanıldığı için can güvenliği açısından son derece önemlidir. Emniyet kemerini etkili ve doğru kullanmak için vücudumuza tam oturmalıdır. Otomobillerin 3 noktalı emniyet kemerleri yetişkin insanların vücut ölçülerine  göre dizayn edilmiştir. Bebeklerin ve çocukların vücut ölçüleri küçük kaldığı için kullanımı uygun değildir. Bu yüzden onların güvenliğini sağlamak için oto koltukları 5 noktalı emniyet kemerli olarak üretilmiştir.

Isofixli oto koltuğu nedir?

Isofix, Oto koltuğunun araç koltuğuna yanlış bağlanmasını engellemek için tasarlanmış uluslararası bir standard bağlantı sistemidir. Isofix, oto koltuğunun takılacağı taban demektir. Isofix özelliği bulunan oto koltukları otomobile araçta bulunan isofix için üretilmiş kanca sayesinde kolayca takılıp çıkartılabilir ve bebeğin oto koltuğuna oturması kolaylaştırır. Bu kancalar sayesinde de oto koltuğu çok sağlam bir şekilde araç koltuğuna tutunmuş olur

Oto koltuğunu nasıl seçmeli ve Oto koltuğu seçerken nelere dikkat etmeliyiz ?

Yakın mesafede ve yavaş sürülen araçlarda bile çocukların can güvenliğini korumak için oto koltuğu kullanılmalıdır. Çocukları çarpışma sırasında güvende tutabilmek için onlara özel olarak üretilmiş oto koltuklarına ihtiyaçları vardır. Çocuklar 0-12 yaş aralığına kadar oto koltuğunda seyahat etmelidir. Oto koltukları anne ve babaların, bebeklerinin dünyaya geleceğini öğrendiği andan itibaren bebek alışveriş listesinde en önemli yerini alan araç gereçlerden bir tanesidir. Bebeğinizin güvenli ve huzurlu bir yolculuk yapması doğduğu andan itibaren yolculuklarınızda oto koltuğu kullanmanız gerektiği için en önemli ihtiyaçlardandır. Oto koltuğu satın almak, bebeğinizin güvenliği için en önemli ve ilk adımdır.

  • Oto koltuğu seçerken dikkat edilecek en önemli adım, güvenilir olmasıdır. O yüzden bilinen bir marka oto koltuğu seçmenizde fayda var.

 

  • Tercih ettiğiniz oto koltuğu, sürekli gelişen teknolojinin gerektiği sertifikaları bulundurmaları, gerekli test sürüşlerinden geçmiş ve onaylanmış olanlarıdır.

 

 

  • Oto koltuğu satın alırken ilk olarak birkaç faktörü göz önünde bulundurmamız gerekir; çocuğunuzun yaşı, ağırlığı ve kullandığınız arabanın tipi. En iyi oto koltuğu çocuğunuzun yaşına ve ağırlığına uygun, uluslararası onay sertifikalarına uygun olandır.

 

  • Oto koltuğunu aracınıza kolayca monte edilebildiğinizden ve emniyet kemerinin çocuğunuzu sağlam bir şekilde tuttuğundan emin olun. Çocuğunuzu oto koltuğuna rahat oturtup, çıkartabileceğiniz bir model seçmelisiniz. Unutmayın ki sizin için de önemli bir özelliktir.

 

 

  • Koltuğun sağlam, yandan çarpmalara karşı güvenirliğini kontrol edin. Çocuğunuzun hassas başlık, bel, boyun ve omurganı bölgesini koruyacak darbe emici kısımları olan oto koltukları, daha güvenlidir.

 

  • Oto koltuğunun kumaşı terletmeyen kumaş cinsinden olmalıdır. İstenildiğinde çıkarılıp yıkanabilmelidir. Eğer koltukta metal kısımlar varsa sıcak havalarda bu kısımlar yakıcı olabilir, bu yüzden kontrol edip çocuğunuzu sonra oturtmalısınız.

 

 

  • Tercih ettiğiniz oto koltuğu, bebeğiniz büyüdükçe kullanabileceğiniz, bir model olmalı.

 

  • Isofixli oto koltukları, Isofix özelliği bulunmayan emniyet kemeri ile sabitlenen oto koltuklarına göre, çok daha güvenlidir. Isofixli oto koltukları olası kaza anında yerinde sabit kalarak, çok daha güvenli bir hal almaktadır.

 

  • İkinci el oto koltuğu tercih etmeyin. Sizden önce bu oto koltuğunun nasıl kullanıldığını bilmeniz mümkün değildir ve çocuğunuzun güvenliğini riske atacak bir durumdur. Orijinal ambalajı olan, açılmamış oto koltuğunu satın almayı tercih edin.

Çocuğum İçin Hangi Oto Koltuğu Daha Uygun

Geriye Dönük Çocuk koltuğu- 9kg’ye kadar uygun

En az 2 yaşına kadar bebekler yüzü arkaya dönük bir şekilde seyahat etmelidir. Çocuğun bu yaşlarda hassas olan baş, boyun ve omurga bölgesini, aracın ön tarafından gelecek darbelere karşı korur.

Bebeklerin rahat nefes alması ve başlarının öne düşmemesi için bu koltuklara 30-45 derecelik açıyla yatar pozisyonda oturtulmalıdır.

 

Öne Dönük Çocuk Koltuğu- 9-18 kg’ye kadar  uygun

Çocuğunuzun yüzü aracın önüne bakacak şekilde seyahat etmelidir. Dik oturmalıdır.

 

Öne Bakan Yükseltici Koltuklar- 18 kg ve üstü

yaş üzeri çocuklarda, yükseltici koltuk kullanarak seyahat etmelidir. Kullanılmaması durumu, yapılan araştırmalara göre yaralanma durumunu %65 artırıyor. Çocuğunuzu yükseltici koltuğu oturtarak, kemerini doğru bir şekilde mutlaka takın.

 

Oto Koltuğu – Güvenlik Aksesuarları

Bebek aynası: Bebek aynası, Annelutfen.com’da en çok tercih edilen güvenlik aksesuarlarından bir tanesidir. Oto koltuğunuzun dikiz aynasına monte edebilirsiniz ve arkaya dönmeden her an gözünüz bebeğinizin üzerinde olur

Koltuk arkası fileleri – Organizatörler: Bebeklerin ufak tefek bir sürü ihtiyacını olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunları toparlayan bir organiztör sizin çok ama çok işinize yarayacak!

Güneşlikler: Sıcak ve güneşli günlerde, bebeğinizin daha konforlu seyahat etmesini sağlayan, minikler için rengarenk tasarımlarla üretilen güneşlikler oldukça popüler aksesuarlar arasında! 

Bebeğinizle beraber dünyayı keşfetmenizde size yardımcı, yolculuklarda bebeğinize maksimum güvenlik ve konfor sağlayan oto koltuğu çeşitlerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Yolculuklarda bebeğinizi yanınızdan ayırmamanıza olanak sağlayan Maxi-CosiBritax RömerKoalaSunny Baby ve Kraft gibi alanında uzman markalara ait oto koltukları uygun fiyatlarla annelutfen.com'da!