Back to Top

Kategoriler

Kaşık Mamaları

Kaşık Mamaları
Sizin İçin Uygun Olan
Kaşık Mamaları Hangisi ?
A'dan Z'ye

A'dan Z'ye

Kaşık Mamaları Satın Alma Rehberi

Kaşık mamaları, muhallebinin alternatifidir. Özellikle az kilo alan ya da gece sık uyanan bebeklere ilk ek besin olarak bile başlanabilir. Bebek, biberon mamasına göre daha uzun süre tok kalacağından, akşam saatlerinde uyku öncesi verilmesi daha uygun olur. Bazı kaşık mamaları ise kahvaltı için uygun.

Kaşık mamalarının çoğu pirinç ya da tahıl bazlı ve üzerine meyveler / doğal tatlandırıcılar eklenmiş. Bebeklere genellikle 4. aydan sonra önce pirinç içeren kaşık mamaları başlanabilir.

Sütlü ve sütsüz formları var:

  • Sütlü yazanlar içerisinde süt (mama) de olduğundan su ile hazırlanmalı.
  • Sütsüz yazanlar ise genellikle inek sütü alerjisi olan çocuklarda, normal mama yerine inek sütü içermeyen özel mamalarla hazırlanır. Annenin sütü bol ise anne sütü ile karıştırılarak muhallebi kıvamında, kahvaltı bazı ve kaşık maması olarak da kullanılabilir.
  • Eğer sütlü yazan mamaları anne sütü ya da mama ile hazırlarsanız ( ki genellikle iyi niyetle hazırlanıyor, 'çocuğum iyi büyüsün, az yiyor, ben onu tam doyurayım' mantığı yaygın..) o zaman minik yavrunuzun böbrekleri gereğinden fazla proteinle yükleneceğinden yarar yerine zarar vermiş olabilirsiniz.
  • Her firmanın farklı içerikte kaşık mamaları var, satın alırken bebeğinizin ayına ve özelliklerine uygun kaşık maması seçmelisiniz. Kutuların üzerinde hangi aydan itibaren kullanılabilecekleri yazıyor.

Kaşık Mamaları

Kaşık mamaları da bebeğinizin sağlıklı gelişiminde önemli rol oynar. Kaşık mamaları, bebeğinizin bağışıklık sistemini geliştirmekle kalmaz, bebeğinizin çiğneme ve yutma yeteneğini de geliştirir. Lezzetli ve doyurucu Bebelac, Milupa ve Ülker Hero Baby gibi markaların kaşık mamalarına bu sayfadan ulaşabilirsiniz.