Back to Top

Sunny Baby

Oto Koltuğu - Ana Kucağı

29 ürün

A'dan Z'ye

29 ürün

A'dan Z'ye

Oto Koltuğu


  • Neden Oto Koltuğu Kullanmalıyız?

Oto koltuğu, bebeğinizin yolculuk esnasında oluşabilecek kaza anında hissedeceği darbeyi en aza indirgeyerek onu korur. Güvenli seyahatlar için oto koltuğunu almak ve her yolculuğunuzda bebeğinizi oto koltuğu ile seyahat ettirmek önemlidir.


  • Neden çocuklar yetişkin emniyet kemeri kullanamaz?

Emniyet kemeri çarpma anında vücutta eylemsizlik etkisiyle meydana gelecek

sarsıntıları en aza indirmek ve vücudu sabit tutmak amacı ile kullanıldığı için can güvenliği açısından son derece önemlidir. Emniyet kemerini etkili ve doğru kullanmak için vücudumuza tam oturmalıdır. Otomobillerin 3 noktalı emniyet kemerleri yetişkin insanların vücut ölçülerine  göre dizayn edilmiştir. Bebeklerin ve çocukların vücut ölçüleri küçük kaldığı için kullanımı uygun değildir. Bu yüzden onların güvenliğini sağlamak için oto koltukları 5 noktalı emniyet kemerli olarak üretilmiştir.


Isofix, Oto koltuğunun araç koltuğuna yanlış bağlanmasını engellemek için tasarlanmış uluslararası bir standard bağlantı sistemidir. Isofix, oto koltuğunun takılacağı taban demektir. Isofix özelliği bulunan oto koltukları otomobile araçta bulunan isofix için üretilmiş kanca sayesinde kolayca takılıp çıkartılabilir ve bebeğin oto koltuğuna oturması kolaylaştırır. Bu kancalar sayesinde de oto koltuğu çok sağlam bir şekilde araç koltuğuna tutunmuş olur


  • Oto koltuğunu nasıl seçmeli ve nelere dikkat etmeliyiz ?

Yakın mesafede ve yavaş sürülen araçlarda bile çocukların can güvenliğini korumak için oto koltuğu kullanılmalıdır. Çocukları çarpışma sırasında güvende tutabilmek için onlara özel olarak üretilmiş oto koltuklarına ihtiyaçları vardır. Çocuklar 0-12 yaş aralığına kadar oto koltuğunda seyahat etmelidir. Oto koltukları anne ve babaların, bebeklerinin dünyaya geleceğini öğrendiği andan itibaren bebek alışveriş listesinde en önemli yerini alan araç gereçlerden bir tanesidir. Bebeğinizin güvenli ve huzurlu bir yolculuk yapması doğduğu andan itibaren yolculuklarınızda oto koltuğu kullanmanız gerektiği için en önemli ihtiyaçlardandır. Oto koltuğu satın almak, bebeğinizin güvenliği için en önemli ve ilk adımdır.

Oto koltuğu satın alırken ilk olarak birkaç faktörü göz önünde bulundurmamız gerekir; çocuğunuzun yaşı, ağırlığı ve kullandığınız arabanın tipi. En iyi oto koltuğu çocuğunuzun yaşına ve ağırlığına uygun, uluslararası onay sertifikalarına uygun olandır.

Oto koltuğunu aracınıza kolayca monte edilebildiğinizden ve emniyet kemerinin çocuğunuzu sağlam bir şekilde tuttuğundan emin olun. En önemlisi takıp çıkarırken kullanımınız açısından rahat olmalıdır.

Sonrasında koltuğun sağlam, yandan çarpmalara karşı güvenirliğini kontrol edin. Koltuğun kumaşı terletmeyen kumaş cinsinden olmalıdır. İstenildiğinde çıkarılıp yıkanabilmelidir. Eğer koltukta metal kısımlar varsa sıcak havalarda bu kısımlar yakıcı olabilir, bu yüzden kontrol edip çocuğunuzu sonra oturtmalısınız.


  • Çocuk koltuğa oturmak istemezse ne yapmalı?

Bu noktada ebeveynlere düşen görev kesinlikle taviz vermemeleridir. Çocuğunuz yerinin burası olduğunu kavramalı, pencereden dışarı izlemenin keyfine varmalı, çeşitli oto koltuğu oyuncakları ile zaman geçirmeli, açacağınız müziklerle kimi zaman eğlenmeli, kimi zaman mışıl mışıl uyumalı, kıyafetleri rahatsız etmemeli ve rahat olmalıdır.  • Geriye Dönük Çocuk koltuğu- 9kg’ye kadar uygun

En az 2 yaşına kadar bebekler yüzü arkaya dönük bir şekilde seyahat etmelidir. Çocuğun bu yaşlarda hassas olan baş, boyun ve omurga bölgesini, aracın ön tarafından gelecek darbelere karşı korur.

Bebeklerin rahat nefes alması ve başlarının öne düşmemesi için bu koltuklara 30-45 derecelik açıyla yatar pozisyonda oturtulmalıdır.


  • Öne Dönük Çocuk Koltuğu- 9-18 kg’ye kadar  uygun

Çocuğunuzun yüzü aracın önüne bakacak şekilde seyahat etmelidir. Dik oturmalıdır.

 

  • Öne Bakan Yükseltici Koltuklar- 18 kg ve üstü

4-5 yaş çocuklar öne bakan yükseltici koltuklarda seyahat etmelidir.

 

Bebeğinizle beraber dünyayı keşfetmenizde size yardımcı, yolculuklarda bebeğinize maksimum güvenlik ve konfor sağlayan oto koltuğu çeşitlerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Yolculuklarda bebeğinizi yanınızdan ayırmamanıza olanak sağlayan Maxi-CosiBritax RömerKoalaSunny Baby ve Kraft gibi alanında uzman markalara ait oto koltukları uygun fiyatlarla annelutfen.com'da!